2011 BAFTA Awards: The Show, The Winners

2011 BAFTA Awards: The Show, The Winners


Honoring the best and brightest in entertainment, the 2011 Orange British Academy Film Awards (BAFTA) took place in London, England on Sunday evening (February 13).

Held at the Royal Opera House, the big winner ended up being "The King's Speech" - which took home numerous trophies including Outstanding British Film, Original Screenplay, Lead Actor, Supporting Actor & Actress and Best Film.

Meanwhile, Natalie Portman was named Best Actress for "Black Swan" while Colin Firth scooped up the Best Actor trophy for "The King's Speech" during the evening ceremony.

Other winners included "Inception" and "True Grit" while Tom Hardy won the Rising Star honors and J.K. Rowling was presented with Outstanding British Contribution To Cinema for the "Harry Potter" series.


The complete list of 2011 BAFTA winners is as follows:

BEST FILM
BLACK SWAN Mike Medavoy, Brian Oliver, Scott Franklin
INCEPTION Emma Thomas, Christopher Nolan

WINNER: THE KING’S SPEECH Iain Canning, Emile Sherman, Gareth Unwin
THE SOCIAL NETWORK Scott Rudin, Dana Brunetti, Michael De Luca, Céan Chaffin
TRUE GRIT Scott Rudin, Ethan Coen, Joel Coen

OUTSTANDING BRITISH FILM
127 HOURS Danny Boyle, Simon Beaufoy, Christian Colson, John Smithson
ANOTHER YEAR Mike Leigh, Georgina Lowe
FOUR LIONS Chris Morris, Jesse Armstrong, Sam Bain, Mark Herbert, Derrin Schlesinger

WINNER: THE KING’S SPEECH Tom Hooper, David Seidler, Iain Canning, Emile Sherman, Gareth Unwin
MADE IN DAGENHAM Nigel Cole, William Ivory, Elizabeth Karlsen, Stephen Woolley

OUTSTANDING DEBUT BY A BRITISH WRITER, DIRECTOR OR PRODUCER
THE ARBOR Clio Barnard (Director), Tracy O’Riordan (Producer)
EXIT THROUGH THE GIFT SHOP Banksy (Director), Jaimie D’Cruz (Producer)

WINNER: FOUR LIONS Chris Morris (Director/Writer)
MONSTERS Gareth Edwards (Director/Writer)
SKELETONS Nick Whitfield (Director/Writer)

DIRECTOR
127 HOURS Danny Boyle
BLACK SWAN Darren Aronofsky
INCEPTION Christopher Nolan
THE KING’S SPEECH Tom Hooper

WINNERTHE SOCIAL NETWORK David Fincher

ORIGINAL SCREENPLAY
BLACK SWAN Mark Heyman, Andrés Heinz, John McLaughlin
THE FIGHTER Scott Silver, Paul Tamasy, Eric Johnson
INCEPTION Christopher Nolan
THE KIDS ARE ALL RIGHT Lisa Cholodenko, Stuart Blumberg

WINNER: THE KING’S SPEECH David Seidler

ADAPTED SCREENPLAY
127 HOURS Danny Boyle, Simon Beaufoy
THE GIRL WITH THE DRAGON TATTOO Rasmus Heisterberg, Nikolaj Arcel

WINNER: THE SOCIAL NETWORK Aaron Sorkin
TOY STORY 3 Michael Arndt
TRUE GRIT Joel Coen, Ethan Coen

FILM NOT IN THE ENGLISH LANGUAGE
BIUTIFUL Alejandro González Iñárritu, Jon Kilik, Fernando Bovaira

WINNER: THE GIRL WITH THE DRAGON TATTOO Søren Stærmose, Niels Arden Oplev
I AM LOVE Luca Guadagnino, Francesco Melzi D’Eril, Marco Morabito, Massimiliano Violante
OF GODS AND MEN Xavier Beauvois, Pascal Caucheteux, Etienne Comar
THE SECRET IN THEIR EYES Mariela Besuievsky, Juan José Campanella

ANIMATED FILM
DESPICABLE ME Chris Renaud, Pierre Coffin
HOW TO TRAIN YOUR DRAGON Chris Sanders, Dean DeBlois

WINNER: TOY STORY 3 Lee Unkrich

LEADING ACTOR
JAVIER BARDEM Biutiful
JEFF BRIDGES True Grit
JESSE EISENBERG The Social Network

WINNER: COLIN FIRTH The King’s Speech
JAMES FRANCO 127 Hours

LEADING ACTRESS
ANNETTE BENING The Kids Are All Right
JULIANNE MOORE The Kids Are All Right

WINNER: NATALIE PORTMAN Black Swan
NOOMI RAPACE The Girl with the Dragon Tattoo
HAILEE STEINFELD True Grit

SUPPORTING ACTOR
CHRISTIAN BALE The Fighter
ANDREW GARFIELD The Social Network
PETE POSTLETHWAITE The Town
MARK RUFFALO The Kids Are All Right

WINNER: GEOFFREY RUSH The King’s Speech

SUPPORTING ACTRESS
AMY ADAMS The Fighter

WINNER: HELENA BONHAM CARTER The King’s Speech
BARBARA HERSHEY Black Swan
LESLEY MANVILLE Another Year
MIRANDA RICHARDSON Made in Dagenham

ORIGINAL MUSIC
127 HOURS AR Rahman
ALICE IN WONDERLAND Danny Elfman
HOW TO TRAIN YOUR DRAGON John Powell
INCEPTION Hans Zimmer

WINNER: THE KING’S SPEECH Alexandre Desplat

CINEMATOGRAPHY
127 HOURS Anthony Dod Mantle, Enrique Chediak
BLACK SWAN Matthew Libatique
INCEPTION Wally Pfister
THE KING’S SPEECH Danny Cohen

WINNER: TRUE GRIT Roger Deakins

EDITING
127 HOURS Jon Harris
BLACK SWAN Andrew Weisblum
INCEPTION Lee Smith
THE KING’S SPEECH Tariq Anwar

WINNER: THE SOCIAL NETWORK Angus Wall, Kirk Baxter

PRODUCTION DESIGN
ALICE IN WONDERLAND Robert Stromberg, Karen O’Hara
BLACK SWAN Thérèse DePrez, Tora Peterson

WINNER: INCEPTION Guy Hendrix Dyas, Larry Dias, Doug Mowat
THE KING’S SPEECH Eve Stewart, Judy Farr
TRUE GRIT Jess Gonchor, Nancy Haigh

COSTUME DESIGN
WINNER: ALICE IN WONDERLAND Colleen Atwood
BLACK SWAN Amy Westcott
THE KING’S SPEECH Jenny Beavan
MADE IN DAGENHAM Louise Stjernsward
TRUE GRIT Mary Zophres

SOUND
127 HOURS Glenn Freemantle, Ian Tapp, Richard Pryke, Steven C Laneri, Douglas Cameron
BLACK SWAN Ken Ishii, Craig Henighan, Dominick Tavella

WINNER: INCEPTION Richard King, Lora Hirschberg, Gary A Rizzo, Ed Novick
THE KING’S SPEECH John Midgley, Lee Walpole, Paul Hamblin, Martin Jensen
TRUE GRIT Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff, Peter F Kurland, Douglas Axtell

SPECIAL VISUAL EFFECTS
ALICE IN WONDERLAND Ken Ralston, David Schaub, Sean Phillips, Carey Villegas
BLACK SWAN Dan Schrecker
HARRY POTTER AND THE DEATHLY HALLOWS PART 1 Tim Burke, John Richardson, Nicolas Aithadi, Christian Manz

WINNER: INCEPTION Chris Corbould, Paul Franklin, Andrew Lockley, Peter Bebb
TOY STORY 3 Guido Quaroni, Michael Fong, David Ryu

MAKE UP & HAIR
WINNER: ALICE IN WONDERLAND Valli O’Reilly, Paul Gooch
BLACK SWAN Judy Chin, Geordie Sheffer
HARRY POTTER AND THE DEATHLY HALLOWS PART 1 Amanda Knight, Lisa Tomblin, Nick Dudman
THE KING’S SPEECH Frances Hannon
MADE IN DAGENHAM Lizzie Yianni Georgiou

SHORT ANIMATION
WINNER: THE EAGLEMAN STAG Michael Please
MATTER FISHER David Prosser
THURSDAY Matthias Hoegg

SHORT FILM
CONNECT Samuel Abrahams, Beau Gordon
LIN Piers Thompson, Simon Hessel
RITE Michael Pearce, Ross McKenzie, Paul Welsh
TURNING Karni Arieli, Saul Freed, Alison Sterling, Kat Armour-Brown

WINNER: UNTIL THE RIVER RUNS RED Paul Wright, Poss Kondeatis
THE ORANGE WEDNESDAYS RISING STAR AWARD (voted for by the public)
GEMMA ARTERTON
ANDREW GARFIELD

WINNER: TOM HARDY
AARON JOHNSON
EMMA STONE

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...